Projektový servis UP

  >  Vláda schválila program pro podporu inovací Doprava 2030, přinese nová řešení pro moderní dopravu

Vláda schválila program pro podporu inovací Doprava 2030, přinese nová řešení pro moderní dopravu

 

Vláda schválila program na podporu aplikovaného výzkumu a inovací v oblasti dopravy DOPRAVA 2030. Nový program zajistí pro roky 2023 až 2030 podporu aplikovaného výzkumu klíčového pro další rozvoj celého sektoru dopravy. Výzkum se zaměříme především na inovace v oblastech nízkoemisní mobility, automatizace a digitalizace či v průřezových tématech udržitelnosti a přístupnosti dopravy i služeb.

 

Program navazuje na stávající rámec podpory, díky kterému je v nyní realizaci 118 projektů zaměřených na bezpečnost, udržitelnost nebo přístupnost dopravy i na technologické trendy v dopravě jako je automatizace a digitalizace. 

 

Schválením programu, s předpokládaným rozpočtem 1,95 miliardy korun, umožní vláda v této podpoře, která je významná i pro český průmysl, nadále pokračovat. Jedním z hlavních cílů programu je další posilování spolupráce výzkumných institucí se soukromou sférou prostřednictvím řešení společných projektů a přenášení výsledků do praxe.

 

Program bude realizován prostřednictvím Technologické agentury České republiky, očekává se každoroční vyhlašování výzev, přičemž jeden projekt může být podpořen částkou až 50 milionů korun. Za nastavení konkrétních témat výzev a prioritních oblastí podpory bude odpovědné Ministerstvo dopravy a bude vycházet i z aktuálních potřeb dopravního sektoru a výzev, kterým čelí. Program se zaměřuje na všechny druhy dopravy a přispívá výstupy projektů také k vyšší udržitelnosti a snížení negativních dopadů dopravy na životní prostředí. 

 

Podpora výzkumu a inovací je klíčovým nástrojem pro další rozvoj dopravního sektoru a investice do této oblasti mají také dlouhodobě pozitivní efekt také ve smyslu podpory příležitostí k rozvoji nových služeb či inovací těch stávajících a celkově v posilování konkurenceschopnosti České republiky.

Kalendář

<<červenec 2024>>
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zasílání aktualit emailem