Projektový servis UP
Sinofonní příhraničí - Interakce na okraji
Registrační číslo projektu: CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_019/0000791
Tento projekt zkoumá způsob interakce sinofonního světa se světem turko-persofonním, mongolofonním, slavofonním, tibetofonním a austronéskofonním. Výzkumný tým bude složen ze zkušených i mladých výzkumníků působících v různých disciplinách společenských věd, sociologie a politologie. Složení týmu z těchto kvalifikovaných expertů umožní interdisciplinární dialog a interkulturní komparaci, jež posunou současnou diskusi o sinofonním světě za omezení vyplývající z disciplinárního či národního rámce.
Cíl projektu:
Hlavním cílem tohoto projektu je vytvoření mezinárodního výzkumného týmu, který se bude prostřednictvím interdisciplinárního a nadregionálního dialogu zabývat konceptem sinofonního světa. Náš výzkumný tým zahrnuje odborníky různých oborů (např. historie, lingvistiky, kulturních studií, literatury, sociální antropologie a politologie), kteří se zaměřují na výzkum různých států a regionů ležících mimo Čínskou lidovou republiku (např. Taiwan, Vietnam, Japonsko, Rusko, Kazachstán, Tadžikistán, Afghánistán, Mongolsko a Austrálie) i uvnitř ČLR (např. Xinjiang, Tibet a Vnitřní Mongolsko). Všichni pracují na individuálních projektech, jež se zabývají tím, jak je sinofonní svět chápán v různých případech a kontextech. Jednotlivé projekty představují samostatné akademické bádání, ale zároveň komunikují i s projekty ostatními. Díky tomuto procesu dialogu mezi vědeckými disciplínami a pracovními skupinami vypracujeme společný teoretický a koncepční rámec, který výzkumníkům poskytne vhled do složitosti sinofonního světa.
Data pocházejí z různých zdrojů, mimo jiné z terénního výzkumu, textové analýzy, rozhovorů a statistických údajů. Sběr dat v jednotlivých projektech má za cíl podpořit, rozšiřovat a vytvářet zakotvené teorie. Výsledky naší práce ovlivní současnou akademickou diskuzi o konceptu sinofonního světa a vzestupu Číny. Diskuzi povedeme tak, aby překročila stín sinofilní a sinofobní dichotomie, a zároveň budeme zkoumat koncept hranic jazyků, idejí a kultur, abychom lépe pochopili, jaký vliv má "vzestup Číny" na dnešní svět. Přispějeme tak do odborných debat a zároveň umožníme politickým představitelům nahlížet novým způsobem na globální implikace vzestupu Číny.
Nejbližší akce
VÝZVA K PODÁNÍ ŽÁDOSTÍ O POSKYTNUTÍ DOTACE ZE STÁTNÍHO ROZPOČTU NA PODPORU BILATERÁLNÍCH PROJEKTŮ VÝZKUMU, VÝVOJE A INOVACÍ ČESKO-NĚMECKO V AKTIVITĚ MOBILITY, S DOBOU ŘEŠENÍ 2024-2025
28.06.2023
1. VS TAČR v Programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací v oblasti dopravy DOPRAVA 2030
29.06.2023
Vyhlášena jednostupňová soutěž AZV
30.06.2023
VYHLÁŠENÍ VEŘEJNÉ SOUTĚŽE V PROGRAMU INTER-EXCELLENCE II, PODPROGRAMU INTER-ACTION – LUAUS24 (BILATERÁLNÍ PROJEKTY ČR-USA)
30.06.2023
Výzva k podání projektů česko-rakouské spolupráce v programu Interreg otevřena!
19.07.2023
PROGRAM DELTA 2: VYHLÁŠENÍ 5. VEŘEJNÉ SOUTĚŽE
31.07.2023
VÝZVA K PŘEDKLÁDÁNÍ NÁVRHŮ NA CENU FRANTIŠKA BĚHOUNKA V ROCE 2023
08.09.2023
Výzva MŠMT: Climate and Cultural Heritage (CCH) 2023 Collaborative Research Action (CRA)
28.09.2023
BYLA OTEVŘENA VÝZVA HORIZON EUROPE TWINNING 2023
02.10.2023
VÝZVA PRO PODÁVÁNÍ ŠVÝCARSKO-ČESKÝCH PROJEKTŮ