Projektový servis UP

  >  Sinofonní příhraničí - Interakce na okraji

Sinofonní příhraničí - Interakce na okraji

Registrační číslo projektu: CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_019/0000791

 

Tento projekt zkoumá způsob interakce sinofonního světa se světem turko-persofonním, mongolofonním, slavofonním, tibetofonním a austronéskofonním. Výzkumný tým bude složen ze zkušených i mladých výzkumníků působících v různých disciplinách společenských věd, sociologie a politologie. Složení týmu z těchto kvalifikovaných expertů umožní interdisciplinární dialog a interkulturní komparaci, jež posunou současnou diskusi o sinofonním světě za omezení vyplývající z disciplinárního či národního rámce.

 

Cíl projektu:

Hlavním cílem tohoto projektu je vytvoření mezinárodního výzkumného týmu, který se bude prostřednictvím interdisciplinárního a nadregionálního dialogu zabývat konceptem sinofonního světa. Náš výzkumný tým zahrnuje odborníky různých oborů (např. historie, lingvistiky, kulturních studií, literatury, sociální antropologie a politologie), kteří se zaměřují na výzkum různých států a regionů ležících mimo Čínskou lidovou republiku (např. Taiwan, Vietnam, Japonsko, Rusko, Kazachstán, Tadžikistán, Afghánistán, Mongolsko a Austrálie) i uvnitř ČLR (např. Xinjiang, Tibet a Vnitřní Mongolsko). Všichni pracují na individuálních projektech, jež se zabývají tím, jak je sinofonní svět chápán v různých případech a kontextech. Jednotlivé projekty představují samostatné akademické bádání, ale zároveň komunikují i s projekty ostatními. Díky tomuto procesu dialogu mezi vědeckými disciplínami a pracovními skupinami vypracujeme společný teoretický a koncepční rámec, který výzkumníkům poskytne vhled do složitosti sinofonního světa.

Data pocházejí z různých zdrojů, mimo jiné z terénního výzkumu, textové analýzy, rozhovorů a statistických údajů. Sběr dat v jednotlivých projektech má za cíl podpořit, rozšiřovat a vytvářet zakotvené teorie. Výsledky naší práce ovlivní současnou akademickou diskuzi o konceptu sinofonního světa a vzestupu Číny. Diskuzi povedeme tak, aby překročila stín sinofilní a sinofobní dichotomie, a zároveň budeme zkoumat koncept hranic jazyků, idejí a kultur, abychom lépe pochopili, jaký vliv má "vzestup Číny" na dnešní svět. Přispějeme tak do odborných debat a zároveň umožníme politickým představitelům nahlížet novým způsobem na globální implikace vzestupu Číny.

Kalendář

<<červenec 2024>>
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zasílání aktualit emailem