Projektový servis UP

  >  Realizované projekty  >  realizované projekty - Metpopuli

realizované projekty - Metpopuli

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozhodlo o finanční podpoře projektu Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Českou společností chemickou. Projekt byl schválen v rámci veřejné soutěže na řešení projektů programů výzkumu a vývoje, které jsou součástí Národního programu výzkumu II.

 

Identifikační údaje projektu

Soutěž

NÁRODNÍ PROGRAM VÝZKUMU II

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Program LIDSKÉ ZDROJE

Tematická oblast programu

Popularizace výzkumu
Téma projektu Výzkum vedoucí k mediálnímu zdůraznění potřeb a perspektiv výzkumu
Období realizace projektu 03/2008 - 12/2009
Celková dotace 3 307 000 Kč

 

Název projektu

Výzkum nových, moderních nástrojů a metod popularizace výsledků vědy, výzkumu a vývoje na vysokých školách v ČR ve spolupráci s vědeckou společností a způsoby jejich uplatňování v praxi.

 

Akronym projektu

METPOPULI

 

Webové stránky projektu

www.metpopuli.cz

 

Anotace projektu

Projekt je zaměřen na:
1) analýzu stávající situace v oblasti popularizace výsledků vědy, výzkumu a vývoje na vysokých školách v ČR a ve vybraných státech EU (Velká Británie, Německo, Itálie, Francie, Belgie);
2) komparaci výsledků;
3) vytvoření metodiky popularizace vědy, výzkumu a vývoje na vysokých školách v ČR.

Projekt je realizován Univerzitou Palackého v Olomouci ve spolupráci s vědeckou společností - Českou společností chemickou.

Analýza bude provedena formou dotazníkového šetření a akčního výzkumu. Dotazníkové šetření bude realizováno na vysokých školách v ČR a na vysokých školách ve vybraných státech EU. Výsledky dotazníkových šetření budou vyhodnoceny a na jejich základě budou zpracovány analýzy současného stavu a studie možného vývoje metod a nástrojů popularizace vědy. Jednotlivé dílčí výsledky projektu budou publikovány formou článků v odborném tisku. Metody popularizace výsledků vědy, výzkumu a vývoje budou rozděleny do oblastí 1) ZDRAVÍ, 2) PŘÍRODNÍ VĚDY, 3) SPOLEČENSKÉ VĚDY, 4) NOVÉ TECHNOLOGIE A MATERIÁLY. Toto rozdělení bude realizováno z důvodu odlišných nástrojů a metod popularizace v jednotlivých oborech. U přírodních věd budou studovány metody a efektivita popularizace výsledků ve spolupráci s vědeckou společností.


Výstupy analýz a studií budou podkladem pro vytvoření hlavního výstupu projektu - recenzované publikace s názvem „Nové, moderní nástroje popularizace výsledků vědy, výzkumu a vývoje na vysokých školách v ČR" obsahující zásady, metodiky a doporučení pro využívání nových, moderních nástrojů popularizace výsledků vědy, výzkumu a vývoje na vysokých školách v ČR a konkrétní příklady pro jejich uplatnění v praxi. Dalším z výstupů projektu bude odborná konference, jejímž cílem bude informovat odbornou i širší veřejnost o výsledcích dosažených v rámci řešení projektu. Výstupy projektu (analýzy, studie, metodiky a doporučení) budou předány vysokým školám v ČR.

 

V rámci projektu METPOPULI byla uspořádána konference v termínu 10. - 11. 9. 2009. Více informací a materiály z konference neleznete zde.

 

Kalendář

<<červen 2023>>
Po Út St Čt So Ne
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Nejbližší akce

Zasílání aktualit emailem