Projektový servis UP

  >  Projekt - Speciální chirurgie I. - vybrané kapitoly

Projekt - Speciální chirurgie I. - vybrané kapitoly

 

 

Speciální chirurgie I. - vybrané kapitoly

Hlavním záměrem projektu je zvýšení úrovně znalostí a praktických dovedností studentů medicíny v rozsahu speciální chirurgie, konkrétně v oblastech akutních chirurgických stavů - náhlých příhod břišních, chirurgie dolního zažívacího traktu (onemocnění tenkého, tlustého střeva a konečníku) a chirurgie hepatopankreatobiliární (onemocnění jater, žlučníku, žlučových cest a slinivky břišní).

Cílem projektu je sestavit výukové pomůcky, které zahrnující problematiku výše uvedených oblastí chirurgie, jejichž obsah bude koncipován pro studenty lékařských fakult a v rozšířené podobě pro postgraduální studium, a ověřit jeho přínos pro úroveň znalostí studentů a lékařů. Tyto výukové pomůcky budou umístěny v počítačové síti (výukový portál LF UP), a tím bude zajištěna jejich snadná dostupnost pro všechny studenty.

Cílovou skupinu představují studenti IV.-VI. ročníku lékařských fakult. V rámci pilotního ověření bude proškoleno 300 studentů IV. ročníku (8.semestr) a VI. ročníku (11. a 12. semestr) lékařské fakulty.

Výuka chirurgie patří mezi hlavní studijní obory. Skládá se z přednášek, praktických cvičení a odborné literatury. I přes veškerou snahu nelze všem studentům prakticky demonstrovat základní chirurgické techniky, nástroje, vyšetřovací postupy a provádět názorné ukázky z paraklinických vyšetření. Učební materiál sice podrobně vysvětlí danou problematiku, ale nemusí přinést studentovi důležité informace pro jeho praxi.

Multimediální program umožňuje provedení testu po dobrání kapitoly, glosovat text nebo zaznamenat hlasový komentář. Pomocí hypertextových odkazů lze rychle přecházet mezi jednotlivými kapitolami či se dostávat k doplňujícím informacím (video, foto, zvuk).

I přes veškeré výhody, které multimediální programy mají, neexistuje medicínský program, který by sloužil výukovým účelům jak v pregraduálním tak postgraduálním studiu. Jsou vytvořeny komerční programy Lidské tělo, Hejbejte se kosti moje apod., tyto však velmi populárním způsobem jen částečně objasňují medicínskou problematiku, ale pro výukové účely v našem pojetí jsou naprosto nevhodné.

Na základě těchto poznatků vznikla myšlenka vytvořit studijní materiál multimediálního charakteru s využitím moderní audiovizuální a počítačové techniky a přinést tak studentům nové pojetí probírané látky a usnadnit jim pochopení problematiky, které dále zužitkují při dalším studiu i při přechodu do praxe.

Výukový program bude rozdělen do následujících bloků:

Blok I: Náhlé příhody břišní

Blok II: Chirurgie dolního zažívacího traktu

Blok III: Chirurgie hepatopankreatobiliární

 

 

Více naleznete na webových stránkách projektu http://chirurgie-elearning.upol.cz/Default.aspx

 

 

TENTO ČLÁNEK JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY

Kalendář

<<červenec 2024>>
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zasílání aktualit emailem