Projektový servis UP

Projekt - Inovace výuky mikroskopické morfologie v hematologii zavedením internetové virtuální interaktivní metody
Inovace výuky mikroskopické morfologie v hematologii zavedením internetové virtuální interaktivní metody
Stručný popis projektu:
Cílem projektu je zlepšit znalosti hematologické morfologie v cílových skupinách a současně toto zlepšení ověřit. Při absolvování běžné stáže hematologie nebo vnitřního lékařství v rámci svého studijního programu studenti UP v Olomouci absolvují instruktáž pro práci s portálem a dostanou přístupové kódy k internetovému e–learningovému výukovému portálu. Na portálu bude k dispozici elektronický manuál s návodem k virtuální mikroskopii, s popisem postupu při mikroskopování a hodnocení mikroskopického nálezu. Studenti si tyto informace společně s krátkými popisy základních hematologických diagnóz a změn v krevních obrazech budou moci osvojit ze studijních skript, které budou připraveny jako součást projektu. Po přihlášení na internetovou stránku studenti v první fázi ohodnotí vstupní tréninkovou sadu morfologických nálezů, která bude sloužit k posouzení vstupních znalostí získaných běžnými metodami. Po absolvování vstupního testu bude účastníkovi umožněn přístup ke studijní sadě, kde bude mít možnost dále podstatně si rozšířit svoje znalosti morfologických nálezů v hematologii. Srovnáním výsledku testů bude získána informace o zlepšení schopnosti adekvátně posoudit morfologický nález při hematologických ale i nehematologických onemocněních. Projekt přispěje k lepšímu zapamatování dalších teoretických i praktických poznatků probíraných v jiných fázích výuky a zlepší kvalitu znalostí a konkurenceschopnost studentů v hematologii obecně. Absolventi kurzu si zlepší nejen znalosti v hematologii ale i ve zvládání moderních studijních metod. V rámci přípravy a trvání projektu bude vytvořena moderní digitální databáze morfologických nálezů a internetový portál s českým i anglickým textem, který bude validován domácími ale i zahraničními odborníky a při použité technologii bude moci posloužit i k dalšímu kontinuálnímu vzdělávání. Dalšími výstupy projektu budou studijní skripta, elektronický a tištěný manuál k projektu.
Cílovou skupinou budou studenti 5. a 6. ročníku všeobecného lékařství (150 – 200 studentů na ročník v průměru) a studentky Fakulty FZV v bakalářském programu všeobecná sestra ve 3. a 4. ročníku (50 studentů na ročník v průměru). Celkově je plánováno do projektu během jednoho školního roku zapojit 200 až 250 studentů.
Cílová skupina studentů by měla získat podstatně lepší předpoklady ke zvládnutí mikroskopování v hematologii, měla by být schopná správně vyhodnotit základní morfologické nálezy v nátěrech z krve a kostní dřeně, a tak v řadě případů stanovit správnou diagnózu. Díky internetovému samostudiu, které se po technické stránce bude velmi podobat mikroskopování, budou studenti mít možnost věnovat praktickému cvičení v posuzování těchto nálezů daleko více času. Měl by se tedy projevit jak kvantitativní tak kvalitativní efekt, který musí vést ve srovnání s klasickým studiem obrázků v hematologických atlasech nebo na standardních internetových stránkách (kde jsou k dispozici obvykle samostatné obrázky jedné nebo několika málo buněk). K nabytí daleko lepší úrovně praktických znalostí, které jsou pro praxi lékařů a zdravotnických laborantů klíčové. Lepší znalost morfologie umožní studentům vybudovat si lepší přehled o jednotlivých nemocech, jejich patogenezi a souvislostech mezi jednotlivými onemocněními. Vůči tradičním formám výuky budou studenti daleko lépe připraveni pro praxi.
TENTO ČLÁNEK JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY
Nejbližší akce
VÝZVA K PODÁNÍ ŽÁDOSTÍ O POSKYTNUTÍ DOTACE ZE STÁTNÍHO ROZPOČTU NA PODPORU BILATERÁLNÍCH PROJEKTŮ VÝZKUMU, VÝVOJE A INOVACÍ ČESKO-NĚMECKO V AKTIVITĚ MOBILITY, S DOBOU ŘEŠENÍ 2024-2025
28.06.2023
1. VS TAČR v Programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací v oblasti dopravy DOPRAVA 2030
29.06.2023
Vyhlášena jednostupňová soutěž AZV
30.06.2023
VYHLÁŠENÍ VEŘEJNÉ SOUTĚŽE V PROGRAMU INTER-EXCELLENCE II, PODPROGRAMU INTER-ACTION – LUAUS24 (BILATERÁLNÍ PROJEKTY ČR-USA)
30.06.2023
Výzva k podání projektů česko-rakouské spolupráce v programu Interreg otevřena!
19.07.2023
PROGRAM DELTA 2: VYHLÁŠENÍ 5. VEŘEJNÉ SOUTĚŽE
31.07.2023
VÝZVA K PŘEDKLÁDÁNÍ NÁVRHŮ NA CENU FRANTIŠKA BĚHOUNKA V ROCE 2023
08.09.2023
Výzva MŠMT: Climate and Cultural Heritage (CCH) 2023 Collaborative Research Action (CRA)
28.09.2023
BYLA OTEVŘENA VÝZVA HORIZON EUROPE TWINNING 2023
02.10.2023
VÝZVA PRO PODÁVÁNÍ ŠVÝCARSKO-ČESKÝCH PROJEKTŮ