Projektový servis UP

  >  Projekt - Inovace výuky mikroskopické morfologie v hematologii zavedením internetové virtuální interaktivní metody

Projekt - Inovace výuky mikroskopické morfologie v hematologii zavedením internetové virtuální interaktivní metody

 

Inovace výuky mikroskopické morfologie v hematologii zavedením internetové virtuální interaktivní metody

 

Stručný popis projektu:

Cílem projektu je zlepšit znalosti hematologické morfologie v cílových skupinách a současně toto zlepšení ověřit. Při absolvování běžné stáže hematologie nebo vnitřního lékařství v rámci svého studijního programu studenti UP v Olomouci absolvují instruktáž pro práci s portálem a dostanou přístupové kódy k internetovému e–learningovému výukovému portálu. Na portálu bude k dispozici elektronický manuál s návodem k virtuální mikroskopii, s popisem postupu při mikroskopování a hodnocení mikroskopického nálezu. Studenti si tyto informace společně s krátkými popisy základních hematologických diagnóz a změn v krevních obrazech budou moci osvojit ze studijních skript, které budou připraveny jako součást projektu. Po přihlášení na internetovou stránku studenti v první fázi ohodnotí vstupní tréninkovou sadu morfologických nálezů, která bude sloužit k posouzení vstupních znalostí získaných běžnými metodami. Po absolvování vstupního testu bude účastníkovi umožněn přístup ke studijní sadě, kde bude mít možnost dále podstatně si rozšířit svoje znalosti morfologických nálezů v hematologii. Srovnáním výsledku testů bude získána informace o zlepšení schopnosti adekvátně posoudit morfologický nález při hematologických ale i nehematologických onemocněních. Projekt přispěje k lepšímu zapamatování dalších teoretických i praktických poznatků probíraných v jiných fázích výuky a zlepší kvalitu znalostí a konkurenceschopnost studentů v hematologii obecně. Absolventi kurzu si zlepší nejen znalosti v hematologii ale i ve zvládání moderních studijních metod. V rámci přípravy a trvání projektu bude vytvořena moderní digitální databáze morfologických nálezů a internetový portál s českým i anglickým textem, který bude validován domácími ale i zahraničními odborníky a při použité technologii bude moci posloužit i k dalšímu kontinuálnímu vzdělávání. Dalšími výstupy projektu budou studijní skripta, elektronický a tištěný manuál k projektu.

 

Cílovou skupinou budou studenti 5. a 6. ročníku všeobecného lékařství (150 – 200 studentů na ročník v průměru) a studentky Fakulty FZV v bakalářském programu všeobecná sestra ve 3. a 4. ročníku (50 studentů na ročník v průměru). Celkově je plánováno do projektu během jednoho školního roku zapojit 200 až 250 studentů.

 

Cílová skupina studentů by měla získat podstatně lepší předpoklady ke zvládnutí mikroskopování v hematologii, měla by být schopná správně vyhodnotit základní morfologické nálezy v nátěrech z krve a kostní dřeně, a tak v řadě případů stanovit správnou diagnózu. Díky internetovému samostudiu, které se po technické stránce bude velmi podobat mikroskopování, budou studenti mít možnost věnovat praktickému cvičení v posuzování těchto nálezů daleko více času. Měl by se tedy projevit jak kvantitativní tak kvalitativní efekt, který musí vést ve srovnání s klasickým studiem obrázků v hematologických atlasech nebo na standardních internetových stránkách (kde jsou k dispozici obvykle samostatné obrázky jedné nebo několika málo buněk). K nabytí daleko lepší úrovně praktických znalostí, které jsou pro praxi lékařů a zdravotnických laborantů klíčové. Lepší znalost morfologie umožní studentům vybudovat si lepší přehled o jednotlivých nemocech, jejich patogenezi a souvislostech mezi jednotlivými onemocněními. Vůči tradičním formám výuky budou studenti daleko lépe připraveni pro praxi.

 

 

 

 

TENTO ČLÁNEK JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY

Kalendář

<<září 2023>>
Po Út St Čt So Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Nejbližší akce

Zasílání aktualit emailem