Projektový servis UP
Projekt - Inovace studia molekulární a buněčné biologie
Inovace studia molekulární a buněčné biologie
Stručný popis projektu:
Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci vzdělává posluchače bakalářského a magisterského studijního oboru. Molekulární a buněčná biologie. Daný studijní obor se zaměřuje na progresivní, rychle se rozvíjející biologické disciplíny a jejich praktickou aplikaci s důrazem na poznávání živých systémů na molekulární a buněčné úrovni. Absolventy připravuje k samostatné odborné práci s využitím moderních instrumentálních prostředků a vede studenty také k samostatné pracovně-organizační činnosti.
Cílem projektu je implementace nejnovějších poznatků do studovaných předmětů, rozšíření spektra volitelných předmětů a inovace sylabů a studijních materiálů. Důraz bude kladen na praktické využití znalostí a získaných dovedností s cílem zvýšit konkurenceschopnost absolventů na trhu práce i v mezinárodním měřítku. Dále vznikne internetový portál s výukovými materiály využívajícím multimediální studijní opory.
Konkrétně bude inovováno 17 předmětů a budou připraveny 2 nové kurzy.
Dále se předpokládá:
- vytvářet multimediální studijní opory (inovace elektronických studijních materiálů, týkající se všech povinných a volitelných (kategorie1) předmětů;
- aktivní zapojování studentů do výzkumných a vzdělávacích projektů;
- podporovat možnosti výuky vybraných předmětů v angličtině i v magisterských programech jako předpoklad pro případné budoucí rozšíření akreditace vybraných programů o výuku v angličtině;
- zvýšení úrovně vybraných přednášek zvanými přednášejícími ze zahraničí;
- zajistit krátkodobé stáže maximálního počtu studentů, zejména magisterského programu, ve spolupracujících zahraničních laboratořích.
- reagovat na potřeby rozvoje oboru a potřeby praxe, kde se absolventi uplatňují a inovovat jednotlivé kurzy na základě těchto potřeb;
- upravit a zefektivnit základní strukturu (vybrané kurzy) bakalářského a magisterského studijního programu Molekulární a buněčná biologie, aby mohla být v blízké době podána žádost o akreditaci nového studijného oboru Experimentální biologie.
Cílovou skupinou projektu budou vysokoškolští studenti prezenční formy bakalářského a magisterského studia oboru Molekulární a buněčná biologie. Do projektu bude zapojeno 150 posluchačů bakalářského a 50 posluchačů magisterského studia a to formou povinných předmětů (typ A) a povinně volitelných předmětů (typ B). Předpokládá se 100% úspěšnost v magisterském a 90% v bakalářském programu. Prezenční výuka v inovovaných kurzech se dotkne alespoň 200 studentů po dobu 4 semestrů.
Absolventi studia získají teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti molekulární a buněčné biologie, a to v souladu s moderními trendy rozvoje oboru a podle potřeb praxe. Absolvent bude zvládat nejmodernější experimentální postupy využívané v průmyslové, klinické i vědecké praxi. Zvýší se tak cena absolventů na trhu práce, jejich uplatnitelnost a konkurenceschopnost absolventů, což v důsledku povede i ke zvýšení jejich příjmů. Širší zavádění angličtiny umožní i uplatnění v prestižních zahraničních výzkumných a průmyslových institucích EU i snazší uplatnění studentů při podnikání na evropském i světovém trhu. Přednášky zahraničních odborníků v rámci výuky a praxe na zahraničních pracovištích následně vylepší rovněž jejich komunikační schopnosti tolik potřebné v rámci EU. Studenti budou mít možnost využívat vytvořené výukové prostředky i po absolvování školy. V současném věku biotechnologií, které jsou založeny právě na molekulární a buněčné biologii, bude mít proto vysoká odborná úroveň studentů i nesmírný význam pro budoucí konkurenceschopnost ČR. Právě biotechnologie jsou bohužel v naší zemi zatím málo rozvinuté.
Více naleznete na webových stránkách projektu http://inovace-mbb.upol.cz/
TENTO ČLÁNEK JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY