Projektový servis UP
Projekt - Bohemistika - obor pro 3. ticíciletí
Bohemistika – obor pro třetí tisíciletí
Stručný popis projektu:
Cílem projektu je rozšíření a prohloubení kompetencí absolventů bohemistických oborů. Má absolventy na jedné straně připravit tak, aby byli pro trh práce velmi flexibilní a byli schopni zastávat nejrůznější pracovní pozice, na straně druhé z nich má vychovat odborníky, kteří se budou zasazovat o ochranu a rozvoj českého jazyka, literatury a kultury, ať už vykonávají jakoukoli profesi. Proto patří k základním prostředkům projektu inovace a další restrukturalizace studijních programů bohemistiky. Inovace budou zaměřeny jednak vzhledem k požadavkům, které kladou na obor potřeby současné postindustriální společnosti, jednak s ohledem na členění studia na bakalářský a magisterský stupeň (prohloubení diferenciace prakticky a teoreticky orientovaného studia). Výstupy projektu budou vedle dalšího propojení teorie s praxí tvořit cílené rozšíření nabídky kurzů v rámci jednotlivých studijních oborů, příprava nových studijních opor a modernizace opor stávajících.
Cíle projektu:
Cílem projektu je rozšíření a prohloubení kompetencí studentů-absolventů bohemistických oborů. Má absolventy na jedné straně připravit tak, aby byli velmi flexibilní, připraveni pro široké uplatnění v praxi, na straně druhé z nich však má vychovat odborníky, kteří se budou zasazovat o ochranu a rozvoj českého jazyka, literatury a kultury, ať už vykonávají jakoukoli profesi. Proto patří k základním prostředkům projektu inovace a další restrukturalizace studijních programů bohemistiky. Inovace budou zaměřeny na členění studia na bakalářský a magisterský stupeň, tedy na další diferenciaci prakticky a teoretickyorientovaného studia, a na stav a potřeby současné postindustriální mediální společnosti. Společným jmenovatelem těchto inovací bude posílení interdisciplinárního charakteru. Interdisciplinárnost, ať explicitní či implicitní, bude postavena na jedné straně na propojení teorie a praxe, na straně druhé pak na prohlubování historických i teoretických předpokladů získávanýchpoznatků. Některé aktivity směřují k navázánítrvalé spolupráce s jinýmiuniverzitními obory a pracovišti. Veškeré produkty projektu budou nabízeny studentům formou volitelných a povinných předmětů nebo jako jednorázové dobrovolnéakce (stáže, exkurze). Evaluace jako forma zpětné vazby budou sloužit k průběžné modifikaci kurzů ve smyslu zvyšování efektivnostiproškolování. Ke konkrétním výstupům projektu budou patřit: nová kurikula, workshopy, stáže, rozšíření nabídky kurzů v rámci jednotlivých studijních oborů, příprava nových studijních opor (tištěných i e-learningových), modernizace opor stávajících.
Klíčová aktivita:
-
Literatura a literární výchova v interdisciplinárnícha intermediálních souvislostech
-
Přímá podpora efektivity studia bohemistiky
-
Inovace literárněvědných disciplin
-
Didaktika češtiny pro cizince
-
Inovace editorského studijního programu
-
Inovace jazykové výuky
-
Studentské odborné projekty
Více naleznete na webových stránkách projektu
TENTO ČLÁNEK JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY
Nejbližší akce
VÝZVA K PODÁNÍ ŽÁDOSTÍ O POSKYTNUTÍ DOTACE ZE STÁTNÍHO ROZPOČTU NA PODPORU BILATERÁLNÍCH PROJEKTŮ VÝZKUMU, VÝVOJE A INOVACÍ ČESKO-NĚMECKO V AKTIVITĚ MOBILITY, S DOBOU ŘEŠENÍ 2024-2025
28.06.2023
1. VS TAČR v Programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací v oblasti dopravy DOPRAVA 2030
29.06.2023
Vyhlášena jednostupňová soutěž AZV
30.06.2023
VYHLÁŠENÍ VEŘEJNÉ SOUTĚŽE V PROGRAMU INTER-EXCELLENCE II, PODPROGRAMU INTER-ACTION – LUAUS24 (BILATERÁLNÍ PROJEKTY ČR-USA)
30.06.2023
Výzva k podání projektů česko-rakouské spolupráce v programu Interreg otevřena!
19.07.2023
PROGRAM DELTA 2: VYHLÁŠENÍ 5. VEŘEJNÉ SOUTĚŽE
31.07.2023
VÝZVA K PŘEDKLÁDÁNÍ NÁVRHŮ NA CENU FRANTIŠKA BĚHOUNKA V ROCE 2023
08.09.2023
Výzva MŠMT: Climate and Cultural Heritage (CCH) 2023 Collaborative Research Action (CRA)
28.09.2023
BYLA OTEVŘENA VÝZVA HORIZON EUROPE TWINNING 2023
02.10.2023
VÝZVA PRO PODÁVÁNÍ ŠVÝCARSKO-ČESKÝCH PROJEKTŮ