Projektový servis UP

  >  Partnerství pro biodiverzitu Call 2023: Blíží se vyhlášení mezinárodní výzvy v oblasti biodiverzity zaměřené na Nature-based solutions

Partnerství pro biodiverzitu Call 2023: Blíží se vyhlášení mezinárodní výzvy v oblasti biodiverzity zaměřené na Nature-based solutions

 

 

Dne 11. září 2023 bude vyhlášena již třetí mezinárodní výzva evropského Partnerství pro biodiverzitu – Call 2023“Nature-based solutions for biodiversity, human well-being and transformative change – BiodivNBS”

Výzva Partnerství pro biodiverzitu Call 2023, kterou vyhlašuje strategická síť Biodiversa+, je zaměřena na výzkum v oblasti Nature-based solutions (NBS – projekty zaměřené na technologie a řešení inspirovaná přírodou) pro biodiverzitu, zlepšování životních podmínek pro lidstvo a nastolení transformativních změn. Výzva tak chce využít Nature-based solutions jako nástroj k řešení negativních klimatických změn, ztráty biologické rozmanitosti, znečišťování životního prostředí a v konečném důsledku i navazujících dopadů na společnost. 

 

Cílem výzvy je podpořit výzkum a inovace v dané tematické oblasti, které přispějí ke zlepšení našeho povědomí o stavu, trendech (pozitivních i negativních) a dynamikách NBS, a k více efektivní implementaci NBS pro využití jejich plného potenciálu v klíčových oblastech. Stejně jako v minulých letech i tato výzva zároveň slouží jako nástroj Strategie v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 (Biodiversity strategy for 2030 „make the bridge between science, policy and practice, and make nature-based solutions a reality on the ground“). Oficiální Call text obsahující kompletní popis zaměření výzvy bude zveřejněn na stránkách Biodiversa+.

 

Technologická agentura České republiky (TA ČR) je do této mezinárodní výzvy zapojena spolu s Ministerstvem životního prostředí. Momentálně připravujeme pravidla pro české uchazeče, která budou vycházet z programu SIGMA (Dílčí cíl 4 – Mezinárodní spolupráce), ze kterého budou úspěšní uchazeči následně financováni.

 

Témata výzvy (formulace v originálním znění)

  • Synergies and trade-offs of Nature-based solutions in the context of human well-being
  • Nature-based solutions mitigating anthropogenic drivers of biodiversity loss
  • The contribution of Nature-based solutions for just transformative change

Výzva se zaměřuje na mezinárodní, interdisciplinární a transdisciplinární výzkum Nature-based solutions, a to ve všech prostředích: suchozemská a mořská prostředí i sladkovodní systémy

Projekty budou moci předkládat mezinárodní konsorcia složená minimálně ze tří způsobilých partnerů z nejméně tří zapojených zemí (z toho alespoň dvě členské nebo přidružené země EU).

 

TA ČR podpoří české uchazeče, kterými mohou být podniky a výzkumné organizace. Celková předpokládaná alokace TA ČR na výzvu Partnerství pro biodiverzitu Call 2023 bude 680 000 EUR s maximální výši na projekt – jeho českou část – 170 000 EUR*.

 

*alokace včetně maximální výše na projekt bude případně upřesněna

 

Výzva se řídí mezinárodními pravidly společnými pro uchazeče ze všech zapojených zemí. Kromě mezinárodních pravidel musí čeští uchazeči splňovat také národní podmínky stanovené příslušným národním poskytovatelem. Uchazeči, kteří se zapojí do projektů aplikovaného výzkumu, budou tedy muset splnit národní podmínky vycházející z programu SIGMA (Dílčí cíl 4 – Mezinárodní spolupráce).

 

Poskytovatelé podpory, kteří předběžně projevili zájem zapojit se do výzvy:

Belgie (BELSPO, F.R.S-FNRS, FWO), Brazílie (CONFAP, CNPq),  Bulharsko (BNSF), Česko (TA ČR), Dánsko (IFD), Estonsko (ETAg), Finsko (AKA, MoE), Francie (ANR), Irsko (EPA) Island (Rannis), Itálie (MUR, BOZEN), Izrael (MoEP), Jihoafrická republika (DSI), Kanada (FRQNT) Litva (LMT), Lotyšsko (LSC), Maďarsko (NKFIH), Moldavsko (NARD), Německo (DFG, VDI/VDE-IT, VDI-VDE, Technik GmbH – jakožto součást BMBF), Nizozemsko (NWO), Norsko (RCN), Polsko (NCN), Portugalsko (FCT, Portugalsko – Azory: FRCT), Rakousko (FWF), Rumunsko (UEFISCDI), Slovensko (SAS), Slovinsko (MVZI), Španělsko (AEI, CDTI, FB), Švédsko (SNSA), Švýcarsko (SNSF), Taiwan (NSTC), Tunisko (MHESR), Turecko (TUBITAK) 

 

26. září od 13:00 do 15:00 (CEST) bude strategická síť Biodiversa+ pořádat mezinárodní informační webinář, kde se dozvíte více informací o výzvě Partnerství pro biodiverzitu Call 2023. Registrovat se můžete zde.

 

Pro aktuální informace o výzvě sledujte webové stránky www.tacr.cz a mezinárodní stránky výzvy zde. Pro hledání partnerů můžete využít Partner Search Tool.

 

Zdroj: www.tacr.cz

 

Kalendář

<<červenec 2024>>
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zasílání aktualit emailem