Projektový servis UP
Nový meziuniverzitní doktorský studijní program „Molekulární a translační medicína“
Cílem navrhovaného projektu je akreditace nového meziuniverzitního doktorského studijního programu "Molekulární a translační medicína" a vytvoření mezinárodně respektované doktorské školy v oboru. Absolventi studijního programu budou multidisciplinárně orientovaní výzkumníci s praktickou zkušeností z inovativního zdravotnictví anebo biofarmaceutického průmyslu, kteří svojí budoucí výzkumnou a vývojovou aktivitou přispějí ke zlepšení přenosu výsledků lékařské vědy do praxe.
Cíle projektu:
Primárním cílem projektu je akreditace meziuniverzitního doktorského studijního programu (DSP) "Molekulární a translační medicína" (MTM). Studijní program bude akreditovaný mezi Lékařskou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci (LF UP) a Lékařskou fakultou Ostravské univerzity v Ostravě (LF OU) v těsné spolupráci s externisty z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u Svaté Anny v Brně (ICRC-FNUSA), Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze (ÚOCHB), Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL) a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a dalších institucí. Vznik akreditovaného DSP povede ke vzniku doktorské školy na národní úrovni, jejíž kurikulum bude těsně koordinované s předními akademickými pracovišti v oblasti translační medicíny asociovanými v Evropské infrastruktuře pro translační medicínu (EATRIS-ERIC, www.eatris.eu) v rámci nově ustavené pracovní skupiny pro "Masters/ PhD curricula in translational science" a ve spolupráci s globálními partnery v této oblasti (NCATS-NIH v USA - www.ncats.nih.gov, CDRD v Kanadě - www.cdrd.ca, TIA v Austrálii - www.therapeuticinnovation.com.au a MRC Technology - www.mrctechnology.org v UK). Do této iniciativy je přímo zapojený hlavní řešitel a žadatel projektu (viz Nat Rev Drug Discov. 2016, 15, 217-219).
Dílčí cíle projektu lze charakterizovat takto:
1. Propojit a integrovat fragmentované vzdělávací aktivity v oblasti MTM v České republice.
2. Zvýšit horizontální i vertikální kompetence studentů i výzkumníků v oblasti MTM.
3. Zvýšení interdisciplinarity výzkumu na hranicích několika vědních oborů.
4. Nastavení mezisektorové spolupráce a mobility mezi akademickými pracovišti, nemocnicemi a průmyslem.
5. Integrovat nový studijní program do vzdělávací struktury v oblasti translační medicíny na Evropské i globální úrovni prostřednictvím sdílení dobré praxe.
6. Zvýšit mezinárodní mobilitu studentů a výzkumníků.
7. Identifikovat a rozvíjet talenty pro studium MTM
Nejbližší akce
BYLA OTEVŘENA VÝZVA HORIZON EUROPE TWINNING 2023
02.10.2023
VÝZVA PRO PODÁVÁNÍ ŠVÝCARSKO-ČESKÝCH PROJEKTŮ
06.10.2023
MŠMT: VYHLÁŠENÍ VÝZVY K PŘEDKLÁDÁNÍ ŽÁDOSTÍ O DOTACE NA JAZYKOVOU PODPORU PRO UKRAJINCE „JAZYK JAKO BRÁNA“
27.10.2023
TAČR - Program THÉTA 2: Vyhlášení 1. veřejné soutěže A DALŠÍ MOŽNOSTI PODPORY TAČR
15.11.2023
MŠMT: VÝZVA LUAIZ24: CZ - IZRAEL v programu I-E II, podprogramu INTER-ACTION
30.11.2023
MŠMT: OTEVŘENÁ VÝZVA LUABA24: CZ – BAVORSKO
21.12.2023
GAČR: VÝZVA PRO PODÁVÁNÍ POLSKO-ČESKÝCH PROJEKTŮ 2023
18.01.2024
Služby infrastruktury – výzva I. OP TAK vyhlášena