Projektový servis UP

  >  Nový doktorský obor Religionistika na UP - výzkumné a technické zajištění

Nový doktorský obor Religionistika na UP - výzkumné a technické zajištění

 

Registrační číslo projektu: CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_017/0002421

 

Projekt je zaměřen na přípravu a založení kognitivní laboratoře (CO-LAB) a pořízení výzkumného a technického zázemí pro doktorské studium religionistiky (PhD.), aby studium mohlo být zahájeno v září 2021. Ve výzkumné kognitivní laboratoři bude probíhat experimentální část výzkumných aktivit studentů DSP a jejich školitelů. Laboratoř bude současně vybavena mobilním zařízením, které bude možné využívat v terénu.
Příprava laboratoře zahrnuje i stavební úpravy prostor.

 

Cíle projektu:

 

Výzkum bude realizován přednostně v laboratorních podmínkách, ale současně i v terénu, tedy v prostředí, které je pro náboženskou praxi přirozené. Je tedy třeba připravit jednak laboratorní zázemí, ale zároveň i zajistit technické vybavení pro terénní výzkum.
Výzkum je inspirován metodami a poznatky badatelů jako jsou Michael Inzlicht, Uffe Schjodt, Sabela Fondevila Estévez či Dmitris Xygalatas. Teoretickými základy výzkumu jsou například práce Pascala Boyera, Thomase Lawsona, Ary Norenzayana či Ann Tavesové, pod jejíž supervizí řešitel projektu působil na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře jako Fulbright v roce 2012. Kromě toho garant projektu spolupracuje s Neurocognitive Processing Laboratory  na Jagiellonské univerzitě v Krakově, kde v roce 2015 absolvoval týdenní stáž. Jako šéfredaktor časopisu Pantheon spolupracoval s laboratoří LEVYNA na vydání čísla o kognitivní religionistice v roce 2015. V roce 2016 realizoval konzultace s pracovníky laboratoře HUME lab na Filozofické fakultě MU v Brně.
K výzkumu bude využíváno moderních neinvazivních technik, avšak především:
1) eye tracking systém, neboli metoda sledování pohybu očí a pohledu, která je považována za jednu z nejefektivnějších a velmi přesných metod zkoumání v této oblasti. V rámci výzkumu budou pořizovány videozáznamy oka pro charakterizování jeho pohybu a diagnostikováno vizuální vnímání náboženské reality jak ze strany věřících, tak i nevěřících.
2) současně bude laboratorní bádání prováděno prostřednictvím EEG, přístroje určeného k vytváření záznamu elektrického potenciálu, který se děje díky aktivitě centrálního mozkového systému, tedy sumace aktivity mozkových neuronů. Bude používáno speciální EEG navržené pro vědecké účely, díky němuž je možno provádět i záznam elektrické aktivity kosterních svalů, periferních nervů, srdečního svalu, jakož i pro měření galvanické reakce kůže. Jeho prostřednictvím lze tedy zkoumat nejen mozkové, ale i fyziologické reakce na nábožensky motivované stimulace.

 

Kalendář

<<červen 2023>>
Po Út St Čt So Ne
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Nejbližší akce

Zasílání aktualit emailem