Projektový servis UP

  >  Nová agenda AZV ČR: Evropská partnerství v oblasti zdraví

Nová agenda AZV ČR: Evropská partnerství v oblasti zdraví

 

 

Agentura pro zdravotnický výzkum (AZV) ČR, z pověření ministerstva zdravotnictví, bude od září tohoto roku organizačně zajišťovat agendu týkající se zapojení českých vědců do Evropských partnerství v oblasti zdraví. Tato partnerství jsou klíčovým nástrojem pro implementaci 9. rámcového programu EU pro výzkum, vývoj a inovace „Horizont Evropa“.

 

Evropská partnerství jsou tzv. novou generací, která významně přispívá k dosažení politických priorit EU a nahrazuje předchozí formu partnerství, např. ERA-NET Cofund nebo Iniciativy společného programování (Joint Programming Initiatives; JPIs). Existují tři typy partnerství – spolufinancovaná (co-funded), spoluprogramovaná (co-programmed) a institucionalizovaná (institutionalized), přičemž AZV ČR se zapojí do spolufinancovaného (cofundovaného) typu.

 

„Účast v evropských partnerstvích představuje pro Českou republiku jedinečnou příležitost spolupracovat v oblasti výzkumných, vývojových a inovačních aktivit na celoevropské úrovni. Díky tomu bude možné přispívat nejen k řešení celospolečenských problémů, ale také ke zvyšování úrovně českého výzkumu a vývoje prostřednictvím mezinárodní a mezisektorové spolupráce,“ říká profesor Ondřej Slabý, předseda AZV ČR.

 

V oblasti zdraví Česká republika aktuálně přistoupila – prostřednictvím ministerstva zdravotnictví a odborného koordinátora prof. MUDr. Milana Macka jr., DrSc. – k Evropskému partnerství „Rare Diseases“, jehož smyslem je přispět k řešení nenaplněných lékařských potřeb v této oblasti a zajistit efektivní transfer inovací k pacientům se vzácnými chorobami žijícím v EU. Důležitým aspektem je rovněž podpořit cíle nového programu EU4Health.

 

AZV ČR rovněž diskutuje zapojení českých výzkumných týmů do dalších tří Evropských partnerství v oblasti zdraví:

  • „Pandemic Preparedness“ (BE-READY)
    Cílem partnerství je přispět k vytvoření soudržného Evropského výzkumného prostoru, který by členským státům, přidruženým zemím a Evropské komisi umožnil rychle a společně podporovat výzkum a inovace v oblasti připravenosti na pandemie.
  • „One Health Antimicrobial Resistance“ (OH AMR)
    Cílem partnerství je koordinovat a sladit činnosti a financování v oblasti antimikrobiální rezistence jak mezi jednotlivými zeměmi, tak s Evropskou komisí. Klíčové je zároveň usnadnit soudržnost evropských států na úrovni různých organizací a vládních institucí zodpovědných za různé aspekty antimikrobiální rezistence (např. lidské zdraví, zemědělství, životní prostředí, průmysl, finance).
  • „Personalised Medicine“ (PerMed)
    Vizí partnerství je zlepšit výsledky v rámci udržitelných systémů zdravotní péče prostřednictvím výzkumu, vývoje, inovací a zavádět přístupy personalizované medicíny ve prospěch pacientů a celé společnosti.

Agendu zapojení do Evropských partnerství v oblasti zdraví má v AZV ČR nově na starosti Mgr. Monika Kocmanová. V případě jakýchkoli dotazů ji neváhejte kontaktovat na e-mailové adrese monika.kocmanova@azvcr.cz nebo na telefonním čísle +420 606 273 871.

 

 

Zdroj: www.azv.cz

Kalendář

<<prosinec 2024>>
Po Út St Čt So Ne
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Zasílání aktualit emailem