Projektový servis UP

  >  CENA MILADY PAULOVÉ 2023 (oblast bioekonomiky)

CENA MILADY PAULOVÉ 2023 (oblast bioekonomiky)

 

CMP.jpg
 
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním kontaktním centrem – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR, v. v. i. vyhlašuje 15. ročník soutěže o Cenu Milady Paulové pro vědkyni za celoživotní přínos vědě. Cena Milady Paulové v roce 2023 bude udělena v oblasti bioekonomiky.
 

Prostřednictvím Ceny Milady Paulové, která nese jméno historičky, jež jako první žena získala právo přednášet na české univerzitě (1925) a stala se také první profesorkou na našem území (1939), MŠMT oceňuje vědeckou práci významných českých badatelek a nabízí inspiraci začínajícím vědkyním a studujícím, které vědeckou dráhu zvažují. Cena Milady Paulové si každý rok klade za cíl upozorňovat na úlohu a významný přínos žen v nejrůznějších oborech. 

 

Záměrem letošního vyhlášení Ceny Milady Paulové 2023 je podpořit působení žen v oblasti bioekonomiky v českém výzkumném prostředí. MŠMT ocení celoživotní přínos žen tomuto oboru ve snaze přispět ke zviditelnění těch, jejichž vědecká práce je pro rozvoj oboru dlouhodobě nejzásadnější. Bioekonomika je charakterizována jako produkce, využívání a konzervace přírodních zdrojů a s tím spojený výzkum, technologie a inovace směřující k udržitelnému zacházení s životním prostředím. Bioekonomika pokrývá ta odvětví a systémy, jejichž základem jsou biologické zdroje (zvířata, rostliny, mikroorganismy, biomasa, včetně organického odpadu), využívání jejich funkcí a principů. Zahrnuje tak zemědělství, lesnictví, akvakulturu, potravinářský a chemický průmysl nebo energetiku.

 

Z širokého ekonomického hlediska pokrývá soubor činností týkajících se vynálezů, vývoje, výroby a obnovitelného využití biologických produktů a procesů. Evropská unie definuje bioekonomiku jako komplexní přístup pro řešení současných výzev, ať již ekologických, energetických, nebo souvisejících s potravinovou bezpečností, jejichž význam v posledních letech umocnila především epidemická a válečná situace. Evropská unie, ale též mezinárodní světové organizace svými politikami a výzkumnými agendami v oblasti bioekonomiky dokládají její globální význam.

 

Cena Milady Paulové je spojena s finančním oceněním ve výši 250 000 Kč.

 

Jak nominovat:

 

Nominaci na ocenění může předkládat jednotlivec, skupina osob nebo instituce. Nominační dopisy musí být předloženy v elektronické podobě na e-mailovou adresu cena@soc.cas.cz, a to nejpozději do pondělí 31. července 2023.

 

Vyhlášení CMP 2023.pdf

Pravidla CMP 2023.pdf

Statut CMP 2023.pdf

 

Zdroj: www.msmt.cz

 

Kalendář

<<červenec 2024>>
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zasílání aktualit emailem