Projektový servis UP

  >  Asijská studia: podpora mladých talentů

Asijská studia: podpora mladých talentů

 

Registrační číslo projektu: CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_018/0002297

 

Program Asijská studia je interdisciplinární studium, které je zaměřeno na sociologické, sociálně-vědně metodologické rozšíření existujících specializací na soudobé asijské dějiny, lingvistiku, kulturní studia, sociální antropologii a politologii. Ve spolupráci se zahraničními subjekty bude v rámci stáží a přizváním odborníků překlenovat úzce areálové a oborové pojetí. Nejlepším Ph.D. studentům bude umožněna stáž u partnerů. Do výzkumných témat budou zapojeni i studenti Bc. a Mgr. studia.

 

Cíle projektu:

 

Katedra asijských studií usiluje o rozvoj nového regionálního přístupu k asijským studiím a o překonání tradiční fragmentace na čínská, japonská, korejská, vietnamská studia atp. tak, aby se ke zkoumání přistupovalo z širšího pohledu, který překračuje národní hranice a zaměřuje se na propojení a vzájemné ovlivňování jednotlivých asijských subregionů. V tomto novém doktorském programu navrhujeme nové chápání Asie jako regionu mobilních aktérů, dynamických sítí, v nichž měla významný kulturně formující vliv difúze idejí a interkulturní interakce. Tradiční lingvistické podobory asijských studií byly velmi často omezeny národnostně a zaměřeny na centra. Usilujeme o překonání těchto překážek skrze rozvíjení interkulturní perspektivy, která má základ v tom, že se katedra asijských studií FF UP již zabývá tématy čínskými, japonskými, korejskými, jihovýchodněasijskými (vietnamskými a indonéskými) a středoasijskými.
Studenti interního doktorského studia budou mít možnost vytvářet si svá vlastní výzkumná témata spolu s vyučujícími (profesory a postdoktorandy) na katedře asijských studií FF UP i se spolupracujícími vyučujícími, kteří patří do sítě našich spolupracovníků. Doktorandům budou poskytnuta obecná studia vycházející z asijských regionálních studií a z dalších oborů (současné dějiny - orální historie, lingvistika, kulturní studia, literatura, sociální antropologie, politologie) a z různých jazyků, jež jsou v daných asijských regionech používány.
Předpokládáme, že po založení nového doktorského programu Asijská studia v ČR připoutá náš nový přístup pozornost mezinárodního vědeckého společenství, přiměje další výzkumníky k navázání dialogu a spolupráci s námi v tomto interdisciplinárním úsilí. V zájmu podpory rozmanitějšího přístupu ke zkoumání Asie budeme spolupracovat s mezinárodně uznávanými vědci z různých zemí a oborů. Tito excelentní výzkumníci nám poskytnou své rady a budou spolu diskutovat o obecných teoretických problémech transasijských přístupů.

 

Kalendář

<<květen 2023>>
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Nejbližší akce

Zasílání aktualit emailem